All Products
High Temperature Corrosion Resistant Copper Nickel Monel K500 Bar 70/30 Solid Bar 1/2"-48"
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
Round Forged Copper Nickel Bar For Bus Bar
| Place Of Origin:: | China |
|---|---|
| Connection:: | Welding |
| Head Code:: | Square |
UNS C70600 Cu-Ni 90/10 Copper Nickel Bar Bar Form for Industrial Applications
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
|---|---|
| Melting Point: | 1350 °C (2460 °F) |
| Shape: | Round, Square, Hexagonal |
METAL Copper Nickel Round Bar Induction Heater Copper bar Soldering for Gas Industrial
| Shape: | Bar |
|---|---|
| Head Code: | Round |
| Standard: | GB. DIN, ANSI , EN, BS, JIS |
High Melting Point Tube 1350 °C Long Length Range 1000mm To 6000mm
| Specification: | UNS C70600 (Cu-Ni 90/10) |
|---|---|
| Elongation: | 30% (min) |
| Tensile Strength: | 490 N/mm2 (min) |
CuNI90/10 Gold Alloy Copper Nickel Rod ASTM B111 C70600 C71500 Copper Nickel Bar
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
Standard Copper Nickel Bar 6mm To 200mm ASTM / ASME SB 111 UNS C70600 Cu-Ni 90/10
| Melting Point: | 1350 °C (2460 °F) |
|---|---|
| Material Grade: | Cu-Ni 90/10 |
| Form: | Bar, Rod, Wire |
Yield Strength 275 N/mm2 min Pipe Fitting - Length 1000mm To 6000mm
| Shape: | Round, Square, Hexagonal |
|---|---|
| Specification: | UNS C70600 (Cu-Ni 90/10) |
| Surface Finish: | Bright, Matte, Sand Blasted, Hot Rolled |
HB 90 max Copper Nickel Bar Rod Trusted Solution for Critical Industrial Needs
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
|---|---|
| Elongation: | 30% (min) |
| Surface Finish: | Bright, Matte, Sand Blasted, Hot Rolled |
Yield Strength Round Round Bar Standard ASTM Standard Bright Surface Finish.
| Size: | 6mm To 200mm |
|---|---|
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
| Yield Strength: | 275 N/mm2 (min) |

