All Products
Nickel Alloy Inconel 625 718 Hastelloy C-276 Bar Hastelloy C4 Rod C22 Tube Manufacture
| Yield Strength: | 275 N/mm2 (min) |
|---|---|
| Keyword: | Copper Pipes Fittings |
| Corrosion Resistance: | High |
Nickel Alloy Inconel 625 718 Hastelloy C-276 Bar Hastelloy C4 Rod C22 Tube Manufacture
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| Shape: | Round |
| Tolerance: | Customized |
METAL Seamless bar C70600 90/10 Copper Nickel CuNi High Temperature High Pressure
| Specification: | UNS C70600 (Cu-Ni 90/10) |
|---|---|
| Composition: | 90% Copper, 10% Nickel |
| Density: | 8.94 G/cm3 |
High Quality Copper Tube Copper Bar Pancake Coil Air Conditioner Copper Pipes and Fittings
| Diameter: | 1/4 Inch |
|---|---|
| Material Grade: | Cu-Ni 90/10 |
| Dia: | 3mm-800mm/custom |
METAL Square Round Bar ASTM A276 AISI GB / T 1220 JIS G4303 OD 6mm-630mm
| Tolerance: | Customizable |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Material: | Copper Nickel |
C70100 70/30 90/10 Copper bar for Refrigeration Acr Copper Pipe
| Surface: | Standard |
|---|---|
| Yield Strength: | 275 N/mm2 (min) |
| Corrosion Resistance: | Excellent |
C71300 CuNi25 Copper Nickel Bar 3000mm Copper-Nickel Alloy Rod Hot Rolled Polished
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
1/2 Hard 1/4 Hard 1/8 Hard 99.9% Pure Copper Round Rod Cast Red Copper Bar For Industrial
| Application: | Bar |
|---|---|
| Material Grade: | Cu-Ni 90/10 |
| Magnetic Properties: | Non-magnetic |
Cu Ni 90/10 Copper Nickel Bar Rod Wire Various Shapes Lengths ASTM Standard Bright Matte Finish
| Length: | 1000mm To 6000mm |
|---|---|
| Shape: | Round, Square, Hexagonal |
| Form: | Bar, Rod, Wire |
Tensile Strength Copper Nickel Bar Cu Ni 90/10 Rods HB 90 Hardness for Maximum Durability
| Hardness: | HB 90 (max) |
|---|---|
| Length: | 1000mm To 6000mm |
| Melting Point: | 1350 °C (2460 °F) |

