All Products
Automotive Industry Copper Nickel Tubing, Smooth Surface & High Tensile Strength
| Productname: | Copper Nickel Pipe |
|---|---|
| Temperaturerange: | -200°C To 400°C |
| Density: | Approximately 8.9 G/cm³ |
1/2 Inch 24 Inch Diameter Copper Nickel Pipe 600 Pressure for Applications
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Diameter: | 1/2 Inch - 24 Inch |
| Tensile Strength: | High |
Smooth Surface And High Tensile Strength Copper Nickel Tubing For Automotive Industry
| Surface: | Smooth |
|---|---|
| Pressure Rating: | Up To 1000 Psi |
| Packing: | Pallet, Wooden Case |
C71500 70/30 Round Copper Nickel Tube DN15-DN1200 Seamless CUNI Pipe
| Grade: | EEMUA 144 |
|---|---|
| Type: | SMLS Pipe |
| Alloy Or Not: | Alloy |
ASTM B466 CuNi 90/10 3/8 Inch Thin Wall Copper Nickel Heat Exchanger Tube Custom Size
| Product Name: | Copper Nickel Pipe |
|---|---|
| Dia: | 3mm-800mm/custom |
| Tensile Strength: | High |
Copper Nickel Pipe CUNI 90/10 ASTM B111 C70600 C71500 Large Diameter Seamless
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Product Name: | Copper Nickel Pipe |
| Connection: | Welding |
UNS C70600/C71500 Copper-Nickel Pipe with Outstanding Corrosion Resistance
| Productname: | Copper Nickel Pipe |
|---|---|
| Yield Strength: | High |
| Shape: | Round, Square, Rectangle |
UNS C70600 UNS C71500 Seamless Copper Nickel Pipe ASTM B466 High Corrosion Resistance
| Productname: | Copper Nickel Pipe |
|---|---|
| Heat Treatability: | Good |
| Surfacefinish: | Smooth, Pickled, And Oiled |
ASTM B466 UNS C70600 Copper-Nickel Pipeline for High-Performance Applications
| Keyword: | Copper Pipes Fittings |
|---|---|
| Head Code: | Square |
| Corrosionresistance: | High Resistance To Seawater And Industrial Corrosion |
Copper Nickel Tube Seamless 6" SCH40 Copper Nickel Pipe C70600 C71500 C12200
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Pipe |

