All Products
C71500 Copper Nickel Forged Blind Flange 4"-48" 150-2500# Tested for Chemical Industry
| Product Name: | Copper Nickel Flange |
|---|---|
| Temperature Range: | -29°C To 400°C |
| Flange Type: | Weld Neck |
ANSI B16.5 CuNi 70/30 C71500 Copper Nickel Flange for Chemical Applications 150#-1500#
| Productname: | Copper Nickel Flange |
|---|---|
| Product Type: | Flange With Neck Butt Welding |
| Coppercontent: | 70% Copper |
ASME B16.5 CuNi 70/30 Round Metal Blind Flange 150#-1500# Industrial Flat Pipe Plate
| Product Name: | Copper Nickel Flanges |
|---|---|
| Technics: | Casting |
| Technology: | Forging, Casting, Etc. |
ASTM B16.5 C70600 CuNi 90/10 Forged Socket Weld Flange 4"-48" 150#-1500#
| Product Name: | Copper Nickel Flanges |
|---|---|
| Size Range: | 1/2 Inch To 48 Inches |
| Pressure: | 16K |
ASME B16.9 Welding Flanged Copper Nickel Flange with Zinc Plated Surface
| Productname: | Copper Nickel Flange |
|---|---|
| Technics: | Casting |
| Connection: | Welding |
Welding Connection Type Flanged Copper Nickel Flange with Zinc Plated
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Connection Type: | Welding Flanged |
| Coating: | Black Paint, Yellow Transparent, Cold And Hot Dip Galvanizing |
Offshore Blind Flange with 1500 Pressure Rating for Offshore Power Plants
| Surface Treatment: | Anti-rust Paint, Oil Black Paint, Yellow Transparent, Zinc Plated, Cold And Hot Dip Galvanized |
|---|---|
| Material: | Copper Nickel |
| Coating: | Black Paint, Yellow Transparent, Cold And Hot Dip Galvanizing |
UNS C70600 CUNI 9010 Flange Copper Nickel Alloy 2" 300# SCH40 WN Flange
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Flanges |
Welding Connection Copper Nickel Flange - Coated with Black Paint
| Face Type: | Raised Face, Flat Face, Ring Type Joint |
|---|---|
| Material: | Copper Nickel |
| Pressure Rating: | 150#, 300#, 600#, 900#, 1500#, 2500# |
Copper Nickel Cu-Ni 90/10 Uns C70600 Steel Flanges
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2"-48" |
| Product Name: | Copper Nickel Flanges |

