CuMn12Ni2 Flat Copper Nickel Manganin Alloy Wire for Electrical Instruments
| Place of Origin | China |
|---|---|
| Brand Name | METAL |
| Certification | SGS/BV/ABS/LR/TUV/DNV/BIS/API/PED |
| Model Number | Copper Nickel Wire |
| Minimum Order Quantity | 1pcs |
| Price | Depending on quantity |
| Packaging Details | Standard export sea-worthy packing |
| Delivery Time | 25-30 days depending on quantity |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 3,0000pcs per month |
| Product Name | Copper Nickel Wire | Conductor Type | Solid,Other |
|---|---|---|---|
| Wire Diameter | 0.1mm-10mm | Sample | Avaliable |
| Packing | Coil, Spool, Or Cut Length | Thermal Conductivity | 0.08cal/cm·s·°C |
| Corrosionresistance | High | Corrosion Resistance | Excellent |
| Operatingtemperaturerange | -200°C To 300°C | Tensilestrength | 350 - 600 MPa |
| Conductor Material | Copper,CuNi | Elongation | ≥ 25% |
| Surfacefinish | Bare / Tinned / Silver Plated | Tensile Strength | ≥ 500 MPa |
| Electrical Conductivity | 5% IACS | Standardcompliance | ASTM B466, ASTM B127 |
| Highlight | CuMn12Ni2 copper nickel alloy wire,Manganin alloy wire for electrical instruments,flat copper nickel wire with warranty |
||
CuMn12Ni2 Flat Copper Nickel Manganin Alloy Wire for Electrical Instruments
CuMn12Ni2 flat wire is a kind of normal manganin copper nickel alloy resistance material with stable resistivity, low resistance temperature coefficient and excellent thermoelectric performance. It features good ductility, corrosion resistance and long-term stability, widely used in precision resistors, shunts, instrument components, rheostats and electrical control equipment. The flat shape ensures uniform current distribution and easy winding and forming. Customized thickness, width and length are available according to customer requirements.
Copper Nickel Wire Synonyms
Cupro Nickel wire, Cupronickel wire, Nickel-Copper wire, 80-20 copper nickel wire, 90-10 copper nickel, 70-30 Copper-Nickel wire, Resistance Alloy wire, Constantan wire, Hecnum wire, CuNi44, Telconstan wire, Eureka, Advance, Ferry, Copper, compd. with nickel (1:1), Cu:Ni 55:45, Cuprothal, Manganina, Copper nickel 6, Alloy 60
NICKEL WIRE BENEFITS
Nickel wire offers the following advantages to any application.
- Corrosion resistance
- High-temperature resistance
- Electrical conductivity
- Oxidation resistance, especially in saltwater
- Acid, alkali, and dry gas resistance
- Excellent ductility
- Exceptional mechanical strength
Copper Nickel Wire Properties (Theoretical)
| Compound Formula | CuNi |
|---|---|
| Molecular Weight | 122.239 g/mol |
| Appearance | Metallic wire |
| Melting Point | 2031-2255 °F |
| Boiling Point | N/A |
| Density | 8.5-8.95 g/cm3 |
| Solubility in H2O | N/A |
| Electrical Resistivity | 3.8 x 10-8 Ω·m |
| Heat of Fusion | 220-240 kJ/kg |
| Poisson's Ratio | 0.34-0.35 |
| Tensile Strength | 267-624 MPa |
| Thermal Expansion | 16-17 W/m·K |
| Young's Modulus | 120-126 |
| Exact Mass | 120.865 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 120.865 g/mol |
Copper Nickel Wire Health & Safety Information
| Signal Word | Danger |
|---|---|
| Hazard Statements | H317-H351-H372 |
| Hazard Codes | Xn, Xi |
| Precautionary Statements | P260-P201-P280-P363-P405-P501a |
| Risk Codes | N/A |
| Safety Statements | N/A |
| Transport Information | NONH for all modes of transport |
| GHS Pictograms |
|
Chemical Identifilers
| Linear Formula | Cu-Ni |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00801098 |
| EC No. | N/A |
| Pubchem CID | 9793750 |
| IUPAC Name | copper; nickel |
| SMILES | [Ni].[Cu] |
| InchI Identifier | InChI=1S/Cu.Ni |
| InchI Key | YOCUPQPZWBBYIX-UHFFFAOYSA-N |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

