All Products
Keywords [ copper nickel pipe 90 10 ] match 822 Products.
CuNi 9010 Pipe Fittings Socket Welded Copper Nickel Alloy 45 / 90 Degree Elbow
| Application: | Petroleum, Chemical, Gas, Power, Metallurgy, Shipbuilding, Construction, Etc. |
|---|---|
| Connection Type: | Elbow |
| Material: | Copper Nickel |
HB 90 max Copper Nickel Bar Rod Trusted Solution for Critical Industrial Needs
| Product Name: | Copper Nickel Bar |
|---|---|
| Elongation: | 30% (min) |
| Surface Finish: | Bright, Matte, Sand Blasted, Hot Rolled |
Standard ASTM / ASME SB 111 Copper Nickel With Density 8.9 G/cm3
| Material Grade: | Cu-Ni 90/10 |
|---|---|
| Melting Point: | 1350 °C (2460 °F) |
| Hardness: | HB 90 (max) |
300 Pressure Rating Copper Nickel Flange EN Standard XS Thickness for Standards
| Thickness: | Sch5s-Sch160, XS, XXS |
|---|---|
| Standard: | ANSI, DIN, JIS, BS, EN |
| Application: | Oil, Gas, Chemical, Petrochemical, Power, Offshore, Shipbuilding |
CuNi elbow Seamless Welded Concentric Eccentric Reducer EEMUA 146 C7060x Copper Nickel 9010 C70600
| Place Of Origin:: | China |
|---|---|
| Connection:: | Welding |
| Head Code:: | Square |
EEMUA 146 C70600 CuNi 9010 BW LR Copper Nickel Elbow Butt Welding Fittings
| Product Name: | 90 LR Elbow |
|---|---|
| Material: | UNS 71500 |
| Size: | 1"-36" |
C70600 CuNi 9010 LR 45 / 90 Degree Copper Nickel Elbow Butt Welding Fittings EEMUA 146
| Product Name: | 90 LR Elbow |
|---|---|
| Material: | UNS 71500 |
| Size: | 1"-36" |
Copper Nickel Cu-Ni 90/10 Uns C70600 Steel Flanges
| Product Name: | Copper Nickel Flange 300LB NPS20 C70600 Socket Weld Flange For Oil Gas Pipeline |
|---|---|
| Size: | 3/4 |
| Advantage: | Convenient Installation And Maintenance |
Butt Welding Fittings EEMUA 146 C70600 CuNi 9010 ELBOW BW LR 45/90 Deg copper nickel Elbow
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Size: | 1/2'~50'(DN10~DN1200) |
| Product Name: | Elbow |
EEMUA 146 C70600 CuNi 9010 BW LR 45 / 90 Degree Copper Nickel Elbow Butt Welding Fittings
| Application: | Pipeline System |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Connection: | Welded |

