All Products
Keywords [ c70600 con reducer ] match 319 Products.
1"x1/2" Copper Nickel Fittings
| Name: | Reducing Insert |
|---|---|
| Material: | UNS C70600 |
| Size: | 1"X 1/2" Or Customized |
C70600 Grade Copper Nickel Pipe 600 Pressure 1/2 Inch 24 Inch Diameter for High Pressure Applications
| Package: | Standard Seaworthy Package |
|---|---|
| Pressure: | 600 |
| Packing: | Pallet, Wooden Case |
Hot Rolled Copper Nickel Plate & CUNI Coil 2-48mm, C71500 & C70600 Alloy
| Product Name: | Copper Nickel Plate |
|---|---|
| Impact Toughness: | ≥25J |
| Specification: | Customized |
45 / 90 / 180 Degree 1 - 24" Seamless Elbow EMMUA 90/10 70/30 C70600
| Product Name: | Reducing Tee |
|---|---|
| Material: | UNS 70600 |
| Size: | 1"-36" |
UNS 70600 2" 3000# Copper Nickel Fittings Socket Weld 90 Degree Elbow
| Name: | Socket Welding Elbow |
|---|---|
| Material: | UNS C70600 |
| Size: | 2" Or Customized |
Customized Hot Rolled C70600 Copper Nickel Plate CUNI Coil 2 - 48mm 90-10
| Application: | Air Condition Or Refrigerator,Oil Cooler Pipe,Water Tube,heat Exchanger,air-conditioner Ect. |
|---|---|
| Type: | Coil |
| Length: | Required |
C70600 Copper Nickel Plate CUNI Coil 2 - 10-100mm 90-10 Customized Hot Rolled
| Application: | Air Condition Or Refrigerator,Oil Cooler Pipe,Water Tube,heat Exchanger,air-conditioner Ect. |
|---|---|
| Type: | Coil |
| Length: | Required |
METAL ASTM B111 6" SCH40 CUNI 90/10 C70600 C71500 Tube Copper Nickel Seamless Steel Pipe
| Melting Point: | 1100-1145°C |
|---|---|
| Elongation: | Medium |
| Thermal Conductivity: | High |
METAL ASME B151 70/30 90/10 C70600 C71500 Copper Nickel Tube
| Material: | Copper Nickel |
|---|---|
| Outer Diameter: | 1/4 Inch |
| Yield Strength: | 30,000 Psi |
CUNI ASTM B466 UNS C70600 1.5D 90° 3'' 10Bar Elbow ASME B16.9
| Product Name: | 1.5D Radius Threaded Copper Nickel Elbow – ASTM B466M |
|---|---|
| Size: | 3/4 |
| Advantage: | Convenient Installation And Maintenance |

